Seanís Show Schedule for 2019

Unlike previous years, I planned almost all of the schedule before I arrived in Edinburgh.As such, I can write more about the schedule beforehand than I usually do.I did leave the 10th and the 11th mostly unscheduled to allow me to see plays suggested by people I meet.If you wish to share a play with us/me, please send me e-mail:mailto:sean@fringefan.com

I chose to match Timís complete schedule this year for the weekdays of the second and third week.He is much more knowledgeable about the production qualities of the companies.Because of the dearth of high quality Fringe theatre at night, I will join him at the International shows the six nights he has scheduled for them.

Melissa provided me with a list of 150 shows that she was interested in seeing.Many more were at the Greenside and theSpace venues than I would normally choose, so this year has quite a skew from my past selections.Part of the skew is due to the disappearance of C Chambers Street, and the two small rooms in the Assembly Hall.On the other hand, the Assembly Rooms have expanded their theatre offerings.

Somethings do remain the same.As usual, I will see everything that the Traverse offers.Summerhall is still Timís favorite venue, and Out of the Blue is still a must see for the last day.

You can change the sorting column of the table by first clicking anywhere in its header.Each succeeding click in the header will cause the table to be sorted by the column clicked.Succeeding clicks of a column will reverse the sort.

Show Title

Venue

Begins

Ends

Date

Big Bite-Size Breakfast Show (Menu 1)

Pleasance Courtyard

10:30

11:35

31

Best Girl

Pleasance Courtyard

12:05

12:55

31

Einstein

Pleasance Courtyard

14:00

15:00

31

With Child

Pleasance Courtyard

15:30

16:30

31

Fragility of Man

Pleasance Courtyard

16:45

17:45

31

Pops

Assembly Roxy

18:35

19:35

31

Josephine

Gilded Balloon

20:00

21:00

31

Big Bite-Size Breakfast Show (Menu 2)

Pleasance Courtyard

10:30

11:35

1

Myra's Story

Assembly Rooms

12:00

13:30

1

Watching Glory Die

Assembly Rooms

13:50

15:05

1

Moby Dick

Assembly Rooms

16:05

17:05

1

Gun

Assembly Rooms

17:10

18:10

1

My Leonard Cohen (musical)

Assembly Rooms

18:30

19:30

1

Ed Byrne: If I'm Honest

Assembly Rooms

21:00

22:00

1

Big Bite-Size Breakfast Show (Menu 3)

Pleasance Courtyard

10:30

11:35

2

Devil of Choice

Assembly George Square Studios

12:15

13:15

2

Hughie

Gilded Balloon

13:45

14:45

2

Naughty Boy

Gilded Balloon Patter Hoose

15:15

16:15

2

I Pilgrim

theSpace at Surgeon's Hall

17:05

17:55

2

Baby Reindeer by Richard Gadd

Roundabout at Summerhall

18:25

19:30

2

Traumboy

Summerhall

20:10

21:25

2

My Father the Tantric Masseur

Assembly George Square Studios

22:10

23:10

2

Islander: A New Musical

Summerhall

10:00

11:00

3

Dexter and Winter's Detective Agency

Roundabout at Summerhall

11:20

12:10

3

Sold

Pleasance Courtyard

12:45

13:45

3

Ane City

Assembly Roxy

14:20

15:20

3

Resurrecting Bobby Awl

Summerhall

16:00

17:00

3

Pizza Shop Heroes

Summerhall

17:40

18:40

3

Stepping Out

theSpace at Niddry Street

19:30

21:00

3

Zounds!

theSpace at Surgeon's Hall

21:55

23:25

3

Happy Hour

Pleasance Dome

10:15

11:30

4

My Darling Clemmie

Assembly Rooms

12:30

13:30

4

The Gospel According to Thomas Jefferson, Charles Dickens, and Count Leo Tolstoy: Discord

Greenside @ Infirmary Street

14:00

15:30

4

Confirmation

Pleasance Dome

16:10

17:10

4

Enigma

Greenside @ Nicolson Square

17:30

18:20

4

Being Norwegian

Venue 13

18:55

19:35

4

It's Beautiful, Over There

Venue 13

20:10

21:05

4

Shakespeare Up Late!

C venues - C aquila

21:35

22:25

4

Hyde and Seek

Underbelly Cowgate

11:30

12:30

5

In Loyal Company

Pleasance Dome

13:10

14:10

5

A Partnership

Gilded Balloon Patter Hoose

14:45

15:45

5

E8

Pleasance Dome

16:10

17:10

5

Numbers

C venues - C aquila

17:50

18:50

5

I Will Tell You This for Nothing

Assembly George Square

11:30

12:30

6

Richard Herring: RHLSTP

The Stand's New Town Theatre

13:30

14:30

6

Bible John

Pleasance Courtyard

15:50

16:50

6

Crowned with Glory and Honour

Carrubbers - High St.

18:00

19:30

6

Butterflies

Zoo Playground

20:05

21:05

6

Tales from the Garden

Assembly Rooms

11:00

12:00

7

Chasing Aces

Greenside @ Nicolson Square

12:45

13:30

7

The Gray Cat and the Flounder

Assembly George Square

14:05

15:05

7

The Trojans

Pleasance at EICC

16:30

17:30

7

Black and White Tea Room - Counselor

Assembly Rooms

18:20

19:20

7

Freddie - One Night with Freddie

The Old Doctor Bells Baths

20:00

22:00

7

I Am

Greenside @ Royal Terrace

11:15

12:30

8

Relational (or a Writer's Guide to Loves Lost and Found)

theSpace on the Mile

13:05

13:55

8

Fifty Shades of Shakespeare

theSpace at Niddry Street

14:25

15:00

8

Arrivals

theSpace on the Mile

15:30

16:30

8

The Kiss

C venues - C aquila

16:55

17:40

8

Fringe Friend Reception

Virgin Money Lounge

18:00

20:00

8

The Archive of Educated Hearts

Pleasance Courtyard

19:30

20:05

8

Father

Greenside @ Infirmary Street

20:50

21:45

8

To Fall in Love

Greenside @ Infirmary Street

22:05

23:05

8

44 Days

Greenside @ Royal Terrace

9:15

10:05

9

Ladybones

Pleasance Courtyard

11:25

12:25

9

Moot Moot

Summerhall

13:30

14:30

9

BoxedIn Theatre Presents: Shellshock!

Pleasance Pop-Up: Dynamic Earth

15:45

16:45

9

Four Woke Baes

Underbelly Cowgate

17:05

18:20

9

Bismillah-An Isis Tragicomedy

Underbelly Cowgate

18:40

19:40

9

Up and Away

theSpace on the Mile

20:15

21:35

9

The Shark is Broken

Assembly George Square Studios

11:00

12:10

10

Shaving the Dead

Assembly George Square Studios

12:30

13:40

10

Detour: A Show About Changing Your Mind

Underbelly Bristo Square

14:35

15:35

10

AJ Holmes: Yeah, but Not Right Now

Underbelly Cowgate

16:30

17:30

10

Hitman and Her

PQA Venues at Riddles Court

17:50

18:50

10

From Judy to Bette The Stars of Old Hollywood

Gilded Balloon Patter Hoose

19:30

20:30

10

Honeypot

Greenside @ Nicolson Square

20:55

21:55

10

Buzz

Summerhall

10:00

11:10

11

Ivory Wings

Assembly Rooms

11:50

12:50

11

The 27 Club

theSpace on the Mile

13:50

15:00

11

War of the Worlds

Pleasance Courtyard

15:20

16:40

11

Genesis: The Mary Shelley Play

C venues - C cubed

17:05

18:15

11

There She Is

PQA Venues at Riddles Court

20:00

21:00

11

The Passion of the Playboy Riots

PQA Venues at Riddles Court

22:00

22:50

11

Surveiliance

theSpace on North Bridge

11:20

12:10

12

Fishbowl

Pleasance Courtyard

13:00

14:15

12

Ivankaplay

Underbelly Cowgate

13:15

14:15

12

This Island's Mine

theSpace at Niddry Street

14:35

15:55

12

The Burning

Pleasance Courtyard

15:15

16:15

12

Daliso Chaponda Blah Blah Blackchat

Gilded Balloon

18:30

19:30

12

Cruel Intentions The Musical

Assembly Palais de Variete

20:30

21:45

12

Breakfast Plays: The Future Is [..] (Play 1)

Traverse

9:00

9:50

13

Enough

Traverse

11:00

12:10

13

21 Futures by Olly Hawes

Pleasance Dome

11:00

12:00

13

Rich Kids: A History of Shopping Malls in Tehran

Traverse

13:30

14:40

13

Burgerz

Traverse

15:45

16:55

13

Until the Flood

Traverse

18:15

19:25

13

BBC Scottish Symphony Orchestra (International Festival)

Usher Hall

20:00

22:30

13

Breakfast Plays: The Future Is [..] (Play 2)

Traverse

9:00

9:50

14

Daughterhood

Summerhall

11:20

12:30

14

Narcolepsy

Summerhall

13:00

14:10

14

Community Circle (Trevor Lock)

Summerhall

13:00

14:00

14

Passengers

Summerhall

14:30

15:30

14

Shattered

Gilded Balloon

14:45

15:45

14

Claire Dowie's When I Fall If I Fall

Summerhall

16:00

17:00

14

My Mum's a Twat

Summerhall

17:30

18:40

14

Last Life: A Shakespeare Play

Greenside @ Infirmary Street

18:30

19:20

14

Red Dust Road (International Festival)

Royal Lyceum Theatre

19:30

22:00

14

Legally Blond The Musical

Assembly Rooms

10:00

12:30

15

Romeo and Juliet by Curious Pheasant

Assembly Rooms

13:00

14:00

15

The Professor

Assembly Rooms

15:20

16:20

15

Tartuffe

Assembly Rooms

17:00

18:00

15

Conversations with Van Gogh

Zoo Southside

17:20

18:20

15

Orfeo and Euridice (International Festival)

Usher Hall

19:30

22:00

15

Hindsight

theSpace on North Bridge

20:20

21:10

15

Berlin Girl (musical)

theSpace at Surgeons Hall

21:55

23:10

15

How Not to Drown

Traverse

10:00

11:20

16

Avalanche

theSpace on North Bridge

12:10

12:50

16

Rust

Assembly Roxy

12:40

13:55

16

Brendan Galileo for Europe

Assembly George Square

13:30

14:30

16

Fake News

Assembly Studio

14:40

15:40

16

A Holy Show

Pleasance Courtyard

15:00

16:00

16

You and I: A New Musical

Underbelly McEwan Hall

17:10

18:25

16

Tokyo Rose

Underbelly Cowgate

18:55

19:55

16

Oedipus (International Festival)

Kings Theatre

20:00

22:15

16

Tilda Swinton Answers an Ad on Craigs List

Assembly George Square Gardens

21:00

22:00

16

Hetaira: A Mythic Cabaret

Greebside @ InfirmaryStreet

10:20

11:10

17

Fox

Pleasance Courtyard

11:30

12:30

17

R'n'J: The Untold Story of Shakespeare's Roz and Jules

Gilded Balloon Patter Hoose

12:45

13:45

17

Animal Farm (Bond)

Paradise in a Vault

14:25

15:25

17

Predictably Irrational

theSpace at Surgeons Hall

16:10

16:55

17

Noise Boys

Assembly George Square

18:00

19:00

17

Art is Shit

New Town Theatre

20:10

21:10

17

Redacted Archnid

C venues - C aquila

22:40

23:40

17

Illegal

Underbelly Cowgate

12:00

13:00

18

Monsoon Season

Underbelly Cowgate

14:25

15:25

18

Ticker

Underbelly Cowgate

16:10

17:10

18

Superstar

Underbelly Cowgate

17:30

18:30

18

Green and Blue

Summerhall

19:20

20:20

18

James Rowland's Songs of Friendship (trilogy)

Summerhall

21:00

1:00

18

Status

Assembly George Square

10:25

11:45

19

The Fishermen

Assembly George Square

12:15

13:25

19

It's True, It's True, It's True

Underbelly Bristo Square

13:00

14:05

19

Sense and Sensibility

theSpace at Niddry Street

13:55

14:55

19

The War of the Worlds

Pleasance Courtyard

15:20

16:40

19

Bryony Kimmings : I'm a Phoenix Bitch

Pleasance Courtyard

17:30

18:50

19

Hear World I Naihati Woman (International Festival)

Royal Lyceum Theatre

20:00

21:15

19

Crocodile Fever

Traverse

10:00

11:30

20

The Patient Gloria

Traverse

13:00

14:25

20

Frankenstein : How to Make a Monster

Traverse

16:00

17:30

20

Le Coup

Underbelly Circus Hub

18:00

19:00

20

America is Hard to See

Underbelly Cowgate

19:45

21:00

20

Musik

Assembly Rooms

21:40

22:40

20

Trying it On

Traverse

10:00

11:10

21

Bobby and Amy

Pleasance Courtyard

12:45

13:45

21

Anguis

Gilded Balloon

15:00

16:00

21

The Nights by Harry Naylor

Gilded Balloon

16:15

17:15

21

Rock'n'Roll Girls

theSpace at Venue 45

18:05

18:50

21

London Symphony Orchestra (International Festival)

Usher Hall

20:00

22:15

21

Blazin Fiddles with Emily Smith (music)

The Queens Hall

20:00

22:00

21

Umbrella Man

Summerhall

10:00

11:00

22

Buzz

Summerhall

10:00

11:10

22

Cardboard Citizens: Bystanders

Summerhall

11:30

12:30

22

You're Safe 'Til 2024

Pleasance Courtyard

11:30

12:30

22

Special Measures

theSpace on North Bridge

13:05

13:55

22

For All I Care

Summerhall

13:30

14:30

22

All of Me

Summerhall

15:10

16:20

22

The Dandelion Patch

theSpace at Surgeon's Hall

15:10

16:05

22

Lest You Forget

Greenside @ Royal Terrace

17:15

18:15

22

Die! Die! Old People Die!

Summerhall

17:40

18:40

22

Manon Lescaut (International Festival)

Usher Hall

19:30

22:15

22

Defying Logic

theSpace at Surgeon's Hall

23:10

0:10

22

Where to Belong

Summerhall

10:10

11:10

23

Back of the Head with a Brick

Summerhall

11:30

12:30

23

The Claim

Summerhall

12:50

13:55

23

On the Other Hand, We're Happy

Summerhall

14:15

15:25

23

Woke

Gilded Balloon

16:00

17:00

23

Oh Yes Oh No

Summerhall

19:20

20:30

23

Ejaculation-Discussions about Female Sexuality

Summerhall

20:55

21:55

23

Breakfast Plays: The Future Is [..] (Play 3)

Traverse

9:00

9:50

24

Shakespeare for Breakfast

C venues - C viva

10:00

10:55

24

Lobster

Underbelly Bristo Square

12:00

12:50

24

She Sells Sea Shells

Underbelly Cowgate

13:30

14:30

24

Will Gompertz:Double Art History

Underbelly Bristo Square

15:35

16:35

24

Apologies to the Bengali Lady

Greenside @ Nicolson Square

17:15

18:15

24

Breakfast Plays: The Future Is [..] (Play 4)

Traverse

9:00

9:50

25

Are We Not Drawn Onward to a New Era -- Ontroerend Goed

Zoo Southside

11:00

12:15

25

The Eradication of Schizophrenia in Western Lapland

Summerhall

13:00

14:00

25

Drowning

Pleasance Courtyard

14:30

15:30

25

Camille O'Sullivan: Cave

Pleasance Courtyard

21:15

22:30

25

A Beautiful Way to be Crazy

Underbelly Cowgate

11:45

12:45

26

Paradise Lodge

Underbelly Bristo Square

13:15

14:15

26

Out of the Blue

Assembly George Square

15:00

16:00

26

Fireworks

Princes Garden

17:30

22:00

Ward No. 26

 

hits counter